Kærlighed til dit ansigt med ansigtsyoga

6-ugers kurses: mandage fra den 19. oktober til den 24. november kl. 17.30 -18.45

Med styrkende og afspændende øvelser for ansigt, hals og nakke lærer du dit ansigt at kende. Du får mulighed for at opleve den afstresning, det nærvær og det velvære som ansigtsyogaen giver. Ansigtet har muskler og bindevæv med tæt sammenhæng med bl.a. nakken og skuldrene samt akupressur og zoneterapeutiske punkter – derfor er ansigtet en genvej til hele kroppen og nervesystemet.

I denne tilgang til ansigtsyoga er der ikke fokus på, hvordan ansigtet ser ud, men på hvordan dit ansigt og du har det. Alle kan være med, og der tages hensyn til eventuelle udfordringer. Typiske udfordringer er for eksempel kæbespændinger, skader på ansigtets knogler eller muskulatur og tinnitus.

Hver gang vil der være:

  • styrkende øvelser for ansigt, hals og nakke
  • afspændende selvmassage/stræk af ansigt, hals og nakke
  • guidet meditation hvor jeg/du selv stimulerer akupressur punkter i ansigtet, der giver ro til nervesystemet,

Formålet er at gå derfra med både ro og ny energi samt et ansigt, der er blevet aktiveret og afspændt. Jeg giver i forløbet masser af gode råd til, hvordan du selv kan bruge ansigtsyoga øvelser derhjemme.

Underviseren er Linda Jakobsen, der er uddannet instruktør i pilates og ansigtsyoga og er japansk lifting ansigtsbehandler.

Tilmelding:

Pris: 960 DKK  
Du tilmelder dig ved at skrive navn og telefonnummer til linda@ansigtsyoga.nu og samtidig indbetale deltagergebyret på MobilePay 61221700.

Hvornår:

6 mandage fra den 19. oktober til den 24. november

 

Tid: 

kl. 17:30-18:45

Pris: 

960 kr.

 

Hvor:

Favn
Jægergårdsgade 14, 2. sal
8000 Aarhus